Chcete bobíky?

Dopravně bezpečnostní opatření nebo jen předvolební gesto?

Také jste obdrželi od obce dotazník, zda chcete ve vaší ulici snížit rychlost montáží zpomalovacího polštáře?

My v Bálkovické ulici ano.

Odpověděli jsme, že samozřejmě chceme mít bezpečnější okolí, ale že jeden zpomalovací prvek konkrétně v místě viaduktu nepomůže a že bychom si přáli, aby byl problém řešen komplexně a citlivě k okolnímu prostředí.

Dotazník mě však donutil k zamyšlení, k čemu takový průzkum pomůže? A proč se dotaz zúžil jen na anketu „chcete bobíky“?

Co když někdo odpoví, že zpomalovací prvky nechce? To pak bude mít starosta „alibi“, proč odstranit bobíky a bezpečnost v této ulici neřešit?

To že starosta není příznivcem dopravních opatřeních je patrné z toho, že o ty stávající prvky se téměř deset let nestaral a neudržoval v provozuschopném stavu. A jeho jediná odpověď na toto téma zní, vždyť stavíme chodníky.

Zanedbanou údržbou se tak z bezpečnostních prvků stávají prvky dopravě nebezpečné.

Podívejte se na foto níže, šrouby trčí z vozovky a hrozí tak např. proražení pneumatiky.

Samotné umístění zpomalovacích prvků bez toho, aby byla silnice zpevněna obrubníkem postrádá smysl, protože všichni řidiči, snažící se objet bobíky, sjíždějí mimo silnici a ohrožují tak procházející chodce. Opět se tak z bezpečnostního prvku stal prvek nebezpečný.

Ale ti bobíci za to opravdu nemůžou!

Stejně, možná ještě hůř to dopadlo s instalací svodidel pod viaduktem. Měl to být prvek ke zvýšení bezpečnosti chodců a vznikl z toho opět pro chodce prvek nebezpečný. Svodidla jsou navíc už více jak dva roky poničené po dopravní nehodě.

Představte si chodce, kterého míjí pod viaduktem auto, chodec nemá šanci uhnout a musí tak spoléhat pouze na ohleduplnost řidiče.

Co je však tristní, je vzhled svodidel ve vztahu k nádherné kamenné stavbě. To je skutečně k pláči.

Tak to vypadá, když se dělají jen akce na oko a skutečný problém se neřeší!

Znovu se vracím k dotazníku, proč chtěl starosta vyjádření jen k montáži zpomalovacího prvku?

Opět hledá jen řešení – neřešení!

My ale víme, že problém neřeší pouhá výměna bobíků na silnici.

Je potřeba výměna i na radnici!

Autorka: Marta Prachařová

ČTI VÍCE…

Komentáře (4)

 • Petra Odpovědět

  Já tedy nevím co kdo máte, ale za pana starosty se tu udělalo mnohem víc než kdy jindy za jiného starosty. Kdyby se lidi k věcem chovali lépe vydrží to mnohem dýl. A cítím se tu mnohem bezpečněji už jen díky chodníku od bytovek je škole. Ten chodník tu už měl být mnohem driv

  23. 5. 2022 at 6:29
 • Martina Odpovědět

  Bezpečnost a ohleduplnost ke všem účastníkům silničního patří k zájmům kultivované a moderní obce. V naší obci se děti často pohybují po veřejných komunikacích bez chodníků, vytvoření zpomalovacích prvků považuji za zcela zásadní prioritu.

  10. 5. 2022 at 14:59
 • Magda S Odpovědět

  Já bych určitě uvítala, kdyby zpomalovací prvky byly v ulici Pod Lutovem. Zde není chodník a ani se v nejbližší době (jestli někdy vůbec) neplánuje. Tímto směrem jezdí mnoho aut nejen do Týnce, ale je zde rozlehlá chatová osada a provoz je zde pravdu velký. Často zde potkáte i velké traktory. Je mnoho řidičů, kteří jsou slušní, ale bohužel se najdou i ti, kteří zde rozhodně ohleduplně nejedu. Do sportovního areálu, který je v této ulici, chodí děti pěšky nebo jezdí na kole a jistě by zpomalovací prvky přispěly k větší bezpečnosti nás všech.

  9. 5. 2022 at 13:20
 • Petra Odpovědět

  V obci, kde jsou v převážné většině pouze úzké komunikace, kde se ani nevyhnou vzájemně protijedoucí automobily, je stavění chodníků téměř nemožné. Jedinou ochranou pro chodce je zabezpečení přiměřené rychlosti automobilů, a to vhodným způsobem. Tento postoj obce k řešení bezpečnosti je opravdu zarážející. Jde nám především o bezpečnost našich dětí, jejichž vnímání okolního světa je jiné než u dospělých. U pedagoga bych čekala jiný postoj.

  5. 5. 2022 at 18:57

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.