Chcete bobíky?
Dopravně bezpečnostní opatření nebo jen předvolební gesto?
Také jste obdrželi od obce dotazník, zda chcete ve vaší ulici snížit rychlost montáží zpomalovacího polštáře?
My v Bálkovické ulici ano.
Odpověděli jsme, že samozřejmě chceme mít bezpečnější okolí, ale že jeden zpomalovací prvek konkrétně v místě viaduktu nepomůže a že bychom si přáli, aby byl problém řešen komplexně a citlivě k okolnímu prostředí.
Dotazník mě však donutil k zamyšlení, k čemu takový průzkum pomůže? A proč se dotaz zúžil jen na anketu „chcete bobíky“?
Co když někdo odpoví, že zpomalovací prvky nechce? To pak bude mít starosta „alibi“, proč odstranit bobíky a bezpečnost v této ulici neřešit?
To že starosta není příznivcem dopravních opatřeních je patrné z toho, že o ty stávající prvky se téměř deset let nestaral a neudržoval v provozuschopném stavu. A jeho jediná odpověď na toto téma zní, vždyť stavíme chodníky.
Zanedbanou údržbou se tak z bezpečnostních prvků stávají prvky dopravě nebezpečné.
Podívejte se na foto níže, šrouby trčí z vozovky a hrozí tak např. proražení pneumatiky.
Samotné umístění zpomalovacích prvků bez toho, aby byla silnice zpevněna obrubníkem postrádá smysl, protože všichni řidiči, snažící se objet bobíky, sjíždějí mimo silnici a ohrožují tak procházející chodce. Opět se tak z bezpečnostního prvku stal prvek nebezpečný.
Ale ti bobíci za to opravdu nemůžou!
Stejně, možná ještě hůř to dopadlo s instalací svodidel pod viaduktem. Měl to být prvek ke zvýšení bezpečnosti chodců a vznikl z toho opět pro chodce prvek nebezpečný. Svodidla jsou navíc už více jak dva roky poničené po dopravní nehodě.
Představte si chodce, kterého míjí pod viaduktem auto, chodec nemá šanci uhnout a musí tak spoléhat pouze na ohleduplnost řidiče.
Co je však tristní, je vzhled svodidel ve vztahu k nádherné kamenné stavbě. To je skutečně k pláči.
Tak to vypadá, když se dělají jen akce na oko a skutečný problém se neřeší!
Znovu se vracím k dotazníku, proč chtěl starosta vyjádření jen k montáži zpomalovacího prvku?
Opět hledá jen řešení – neřešení!
My ale víme, že problém neřeší pouhá výměna bobíků na silnici.
Je potřeba výměna i na radnici!
Autorka: Marta Prachařová


Komentáře (4)
Já tedy nevím co kdo máte, ale za pana starosty se tu udělalo mnohem víc než kdy jindy za jiného starosty. Kdyby se lidi k věcem chovali lépe vydrží to mnohem dýl. A cítím se tu mnohem bezpečněji už jen díky chodníku od bytovek je škole. Ten chodník tu už měl být mnohem driv
Bezpečnost a ohleduplnost ke všem účastníkům silničního patří k zájmům kultivované a moderní obce. V naší obci se děti často pohybují po veřejných komunikacích bez chodníků, vytvoření zpomalovacích prvků považuji za zcela zásadní prioritu.
Já bych určitě uvítala, kdyby zpomalovací prvky byly v ulici Pod Lutovem. Zde není chodník a ani se v nejbližší době (jestli někdy vůbec) neplánuje. Tímto směrem jezdí mnoho aut nejen do Týnce, ale je zde rozlehlá chatová osada a provoz je zde pravdu velký. Často zde potkáte i velké traktory. Je mnoho řidičů, kteří jsou slušní, ale bohužel se najdou i ti, kteří zde rozhodně ohleduplně nejedu. Do sportovního areálu, který je v této ulici, chodí děti pěšky nebo jezdí na kole a jistě by zpomalovací prvky přispěly k větší bezpečnosti nás všech.
V obci, kde jsou v převážné většině pouze úzké komunikace, kde se ani nevyhnou vzájemně protijedoucí automobily, je stavění chodníků téměř nemožné. Jedinou ochranou pro chodce je zabezpečení přiměřené rychlosti automobilů, a to vhodným způsobem. Tento postoj obce k řešení bezpečnosti je opravdu zarážející. Jde nám především o bezpečnost našich dětí, jejichž vnímání okolního světa je jiné než u dospělých. U pedagoga bych čekala jiný postoj.