Nebezpečná lávka

Dopravně bezpečnostní situace v Bálkovické ulici podruhé-Lávka

Pojďme se ještě jednou vrátit do Bálkovické ulice k viaduktu.

Máme-li hledat opravdu koncepční řešení pro bezpečnost chodců, je nutné se zaměřit i na lávku pro pěší. Zde chodci přímo vcházejí z lávky do silnice a pak pokračují pod viadukt bez jakýchkoliv ochranných prvků. Situační fotku najdete níže.

Obec si již v roce 2017 nechala zpracovat technickou zprávu o stavu všech lávek v Poříčí. Bohužel tuto zprávu starosta Kratzer odmítl zveřejnit. Ve zprávě je uvedeno, že dvě lávky z pěti jsou ve velmi špatném až nebezpečném stavu a lávku v Bálkovické ulici doporučil uzavřít! Detailní foto najdete níže.

Již dvakrát jsem do rozpočtu obce navrhla adresně prostředky na zbudování nové lávky alespoň v Bálkovicích, která je v nejhorším stavu a současně nejvíce frekventovaná. Pokaždé starosta tento projekt odložil.

V současné době je schváleno stavební povolení a připravuje se výběrové řízení na dodavatele.

Tak snad se díky volbám dočkáme i realizace tohoto projektu!

Kaňkou v sešitě však je to, že lávka se opět řeší zcela samostatně, bez navazujících dopravně bezpečnostních opatřeních. Ten zvýšený pás při vstupu na lávku to opravdu nevytrhne!

A co hůř, příležitost vybudovat stavbu, sloužící desítky let, která by i esteticky ladila s historickým kamenným mostem, starosta naprosto zahodil! Naprojektován je totiž betonový prefabrikát.

Patrně vyslyšel názor svého kolegy z řad hasičů, který se již v roce 2018 podivoval nad tehdy plánovanou cenou ve výši 1,5 mil. Kč, prý jeho představa by byla 300-400 tis. Kč.

 Starosta Kratzer tak volí nejlevnější a nejjednodušší řešení.

Přesto uběhlo už 5 let a nová lávka zatím není!

Že to jde i jinak a lépe, jsem se snažila starostovi Kratzerovi mnohokrát ukázat. Navrhovala jsem např. vypsání architektonické soutěže. Starosta Kratzer jako vždy obdobná řešení odmítl!

Ale proč to jinde jde a  dobře funguje, jako např. zde:

Výsledky hlasování o podobě lávky přes Ředický potok u Topasu | Holice | město neznámé energie

Proč starosta Kratzer rozhoduje sám a neptá se občanů? Tohle je téma na zastupitelstvo, ale tam mluvit zakázal!

Chtěla bych, aby i v Poříčí nad Sázavou bylo možné svobodně projevit názor k věcem obecním!

A co víc, aby s těmito podněty vedení obce pracovalo!

To ale musí být jiné vedení obce, které se nebojí tvůrčí práce a lidem naslouchá!

Autorka: Marta Prachařová

ČTI VÍCE…

Komentáře (2)

 • Lada Odpovědět

  Mám vždy velký strach přes tuto lávku s dětmi a kočárkem přecházet. Opravdu to chce opravu a vkusnou bysme uvítali. Myslela jsem, že se brzská oprava letos chystá? Bylo to někde inzerováno, myslím, že ve zpravodaji.

  14. 5. 2022 at 19:03
  • Marta Prachařova Odpovědět

   Dobrý den Lado, snad se kvůli letošním volbám nové lávky dočkáme. Ale nečekejte žádný vkusný vzhled, Prostě betonový prefabrikat. Bohužel současné vedení radnice nemá pro architekturu a krásno cit. Uprednostňují levná a nejlevnější řešení, bez konceptu. No a nás, obyvatel Poříčí, se neptají! Přitom tato stavba tu bude léta….

   15. 5. 2022 at 21:22

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.