Nebezpečná lávka

Dopravně bezpečnostní situace v Bálkovické ulici podruhé-Lávka

Pojďme se ještě jednou vrátit do Bálkovické ulice k viaduktu.

Máme-li hledat opravdu koncepční řešení pro bezpečnost chodců, je nutné se zaměřit i na lávku pro pěší. Zde chodci přímo vcházejí z lávky do silnice a pak pokračují pod viadukt bez jakýchkoliv ochranných prvků. Situační fotku najdete níže.

Obec si již v roce 2017 nechala zpracovat technickou zprávu o stavu všech lávek v Poříčí. Bohužel tuto zprávu starosta Kratzer odmítl zveřejnit. Ve zprávě je uvedeno, že dvě lávky z pěti jsou ve velmi špatném až nebezpečném stavu a lávku v Bálkovické ulici doporučil uzavřít! Detailní foto najdete níže.

Již dvakrát jsem do rozpočtu obce navrhla adresně prostředky na zbudování nové lávky alespoň v Bálkovicích, která je v nejhorším stavu a současně nejvíce frekventovaná. Pokaždé starosta tento projekt odložil.

V současné době je schváleno stavební povolení a připravuje se výběrové řízení na dodavatele.

Tak snad se díky volbám dočkáme i realizace tohoto projektu!

Kaňkou v sešitě však je to, že lávka se opět řeší zcela samostatně, bez navazujících dopravně bezpečnostních opatřeních. Ten zvýšený pás při vstupu na lávku to opravdu nevytrhne!

A co hůř, příležitost vybudovat stavbu, sloužící desítky let, která by i esteticky ladila s historickým kamenným mostem, starosta naprosto zahodil! Naprojektován je totiž betonový prefabrikát.

Patrně vyslyšel názor svého kolegy z řad hasičů, který se již v roce 2018 podivoval nad tehdy plánovanou cenou ve výši 1,5 mil. Kč, prý jeho představa by byla 300-400 tis. Kč.

 Starosta Kratzer tak volí nejlevnější a nejjednodušší řešení.

Přesto uběhlo už 5 let a nová lávka zatím není!

Že to jde i jinak a lépe, jsem se snažila starostovi Kratzerovi mnohokrát ukázat. Navrhovala jsem např. vypsání architektonické soutěže. Starosta Kratzer jako vždy obdobná řešení odmítl!

Ale proč to jinde jde a  dobře funguje, jako např. zde:

Výsledky hlasování o podobě lávky přes Ředický potok u Topasu | Holice | město neznámé energie

Proč starosta Kratzer rozhoduje sám a neptá se občanů? Tohle je téma na zastupitelstvo, ale tam mluvit zakázal!

Chtěla bych, aby i v Poříčí nad Sázavou bylo možné svobodně projevit názor k věcem obecním!

A co víc, aby s těmito podněty vedení obce pracovalo!

To ale musí být jiné vedení obce, které se nebojí tvůrčí práce a lidem naslouchá!

Autorka: Marta Prachařová

ČTI VÍCE…

 • Marta Prachařová Odpovědět

  Vážení přátelé,

  dne 23.5.2022 napodruhé bylo zadáno výběrové řízení na dodavatele stavby, detaily, vč. technické dokumentace najdete zde: https://tenderarena.cz/dodavatel/seznam-profilu-zadavatelu/detail/Z0003707
  Ze zadávací dokumentace lze vyčíst: prefabrikovaná konstrukce s železným zábradlím 1,1 m vysokým…..materiál nelze měnit!!!!
  Rozhodnutí starosty obce od stolu, bez možnosti jakýchkoliv podnětů a nápadů od občanů!!!
  Pan starosta ví přeci nejlíp, co obec potřebuje! Proč by se občanů ptal? Proto zrušil diskuzi na veřejném zastupitelstvu! Ve stylu buďte rádi, že tu něco vůbec stavíme a opravujeme!

  My ale víme, že by to šlo i jinak a lépe!

  29. 5. 2022 at 12:34
 • Lada Odpovědět

  Mám vždy velký strach přes tuto lávku s dětmi a kočárkem přecházet. Opravdu to chce opravu a vkusnou bysme uvítali. Myslela jsem, že se brzská oprava letos chystá? Bylo to někde inzerováno, myslím, že ve zpravodaji.

  14. 5. 2022 at 19:03
  • Marta Prachařova Odpovědět

   Dobrý den Lado, snad se kvůli letošním volbám nové lávky dočkáme. Ale nečekejte žádný vkusný vzhled, Prostě betonový prefabrikat. Bohužel současné vedení radnice nemá pro architekturu a krásno cit. Uprednostňují levná a nejlevnější řešení, bez konceptu. No a nás, obyvatel Poříčí, se neptají! Přitom tato stavba tu bude léta….

   15. 5. 2022 at 21:22
  • Petr Odpovědět

   Tak to obejdi 🙄

   23. 5. 2022 at 20:09
   • Petr Odpovědět

    V Poříčí jsem od narození, což je 42 let. Zažil jsem dobu kdy nebyli mobilní telefony a jinak. Kolikrát jsme domů chodili s rostrhaným oblečením, odrenými koleny atd. a nikdo nic neřešil a přežil jsem tu dobu a byla to krásná doba. Po té lávce jsme chodili, běhali, jezdili na kolech a podobně, třeba Xkrat za den od tří let a vše v pohodě. Mě je jedno dnešní starosta, ale tohle je prostě na poblítí. Dnes se hledá jen jak nalézt co nejvíce lidem do prd.le, na koho něco vytáhnout a jiné, třeba řešit kraviny typu pumpa na hřbitově, bodíky a třeba i lávku, která je v pohodě, jen ty nový lidí co po ní chodejí to mají asi v hlavě trochu jinde. Nudící se laktační spolek, lidí kteří vědí o životě hov.o atd. Jen tu hledejte a hažte špínu na ostatní a třeba se u toho uspokojujte, ale tenhle hnus tu nikdy nebyl a člověk by blil 🤮🤮🤮🤮

    23. 5. 2022 at 20:24
    • Pavel Odpovědět

     V Poříčí od narození nejsem a nechápu, co je špatného na tom chtít dobré, kvalitní okolí pro život. Myslím, že obecní peníze se z principu věci mají investovat do kvality života obyvatel tak, aby se za ně okolí pozvedávalo, kultivovalo a tím kultivovala celá společnost (ve světě to celkem chápou) – k čemuž patří i nerozpadající se lávka a ano jak je psáno níže, jde to a světe div se i v ČR . Ono před 39 lety možná lidé nepoužívali v autech ani pásy natož aby řešili lávku – možná režim řešil jiné problémy – ale jak sám píšete je to už 42 let co jste se narodil a za tu dobu se Země jaksi párkrát pootočila.

     Krátce k té laktaci – i vy jste byl kojen a „vychován“ (vzhledem k vulgaritám v uvozovkách) matkou / nudící se pří laktaci? Zkuste to s ní nejprve probrat než všem oznámíte, že víte o životě víc než ostatní.

     24. 5. 2022 at 0:31
     • Jarka Odpovědět

      Přesně tak, naprosto souhlasím s Pavlem.

      24. 5. 2022 at 7:51
  • Daniel Odpovědět

   Dobrý den,

   jen dobrý příklad a ukázka, že to v ČR jde.

   https://www.earch.cz/architektura/clanek/studio-kamil-mrva-architects-pojalo-novou-lavku-v-obci-palkovice-jako-verejny-prostor-nad-rekou

   Ale témat je v PnS spousty: bezpečnost – hlavní příjezd od Mrače/Benešova (absolutně špatně)- semafor donutil alespoň někoho zpomalit – pro inspiraci se stačí zajet podívat do Vatěkova (za Konopištěm) , nevyhovující dětské hřiště (další prostor pro arch. soutěž), cyklo propojení na Nespeky – Týnec, atd.

   23. 5. 2022 at 22:18

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.