Nový Klenot Poříčí?

Krásné pondělí, milí Poříčáci!

Asi  jste si všimli, že se nám bývalá budova Klenot mění před očima a stává se z ní moderní bytový dům s veřejnými prostory.

Je velice potěšující, že Poříčí vnímá bytovou krizi, reaguje na ni a snaží se rozšířit bytový fond pro své občany, kteří si vzhledem k nepříznivé konstelaci na bytovém trhu nemohou pořídit vlastní bydlení, či dosáhnout na hypotéku. Zde se otevírá možnost jak pomoci mladým lidem a uchránit obec před jejich migrací do měst, či pomoci se svízelnou situací seniorům a samoživitelům s dětmi.

Musíme si ale položit otázku, zda tomu tak opravdu je, a zda zastupitelstvo, tedy především křídlo pana starosty, skutečně myslí na blaho svých občanů.

Na internetových stránkách obce se dozvíte velice omezené informace o této akci, která je hrazena plně z rozpočtu obce, tzn. z peněz daňových poplatníků neboli našich peněz https://www.poricinadsazavou.cz/obec-1/klenoty/.

Zcela ale postrádáme informace

– jakým způsobem a za kolik obec nabyla do svého majetku budovu Klenot
– výpočet celkové ceny rekonstrukce objektu včetně úroků z úvěru
– o předpokládané době návratnosti celé investice, což je pořizovací cena budovy + cena rekonstrukce včetně úroků
– o výši plánovaných nájmů bytových a veřejných prostor (nebude nájemné včetně energií příliš vysoké?)
– kdy bude spuštěno výběrové řízení na pronájem obecních bytů a veřejných prostor a jakým způsobem bude probíhat
– kdo se může přihlásit do výběrového řízení
– zda je připraven záložní plán v případě neobsazení bytů a veřejných prostor, aby se z objektu nestal žrout peněz obecního rozpočtu  (přijetí uprchlíků, přemístění obecní knihovny respektive plesnivých knih z uzamčených nevhodných prostor na poště, využití společenských prostor na setkávání občanů apod.)

Na zastupitelstvu, které se konalo ve čtvrtek 3.3.2022, pan starosta informoval, že se pravděpodobně podaří předat ke kolaudaci stavbu o 3 měsíce dříve, než bylo plánováno, tzn. na začátku léta 2022. Čas ale kvapí a už nyní  je třeba zahájit výběrová řízení na obsazení bytů a veřejných prostor. O zahájení výběrového řízení na zastupitelstvu nepadlo ani slovo a veřejnost nedostala prostor na případnou společnou diskuzi, což je opravdu neslušné vůči občanům, kteří účastí na zastupitelstvu vyjadřují svůj zájem o dění v obci.

Tak Poříčáci, sledujte úřední desku obce. Tu kamennou naleznete na budově pošty a elektronickou na  internetových stránkách obce Úřední deska – Oficiální stránky obce Poříčí nad Sázavou (poricinadsazavou.cz). Lépe však uděláte, když se stavíte na úřadu, kde jistě obdržíte potřebné informace. Bojujte za svá práva! 

Šestnáct bytů je tu pro vás. Poříčí je krásná obec s úžasnou historií a byla by škoda, kdybyste si museli bydlení hledat jinde.

 Na každém občanovi nám záleží  :).

Petra z Poříčí

ČTI VÍCE…

Komentáře (2)

 • Michal Stibůrek Odpovědět

  A co nájemné, kdo si ho bude moci dovolit dát 30 tis. měsíčně?
  Oficiální informace od starosty, kolik bude nájemné v Klenotech, neexistuje. Na přímo položené dotazy nikdy nereagoval. Zamýšlel jsem se, kolik to asi může být? Cena za přestavbu 40 mil |Kč, pokud se zadaří ji udržet. Kupní cena původního objektu 6 mil. Kč. Náklady na energie ještě loni se daly odhadnout, nyní při nestabilním trhu nezjistitelné. Vše financované úvěrem, takže stoupající úrokové sazby ……nájem za lékaře, kteří budou mít prostory za symbolické nájemné rozpočítat platícím nájemníkům …..takže se blížíme 30 tis. při plné obsazenosti objektu! Kdo si toto bude moci dovolit? Důchodci z důchodu těžko…….

  20. 4. 2022 at 19:23
 • Pavla S. Odpovědět

  Klenoty… no dobrý no… účel je „bohulibý“. Kdo si kolik napakoval se asi nikdy nedozvím. 40, 50 nebo 60 milionů prosvištělo komínem, aby byli krásný volební fotky starosty,jak stříhá pásku (samozřejmě obklopen hasičema = jako vždy :-)))))) ) a dneska ty fotky v občasníku? To jsem myslela, že se smíchy počůrám.. Co to je jako? Tohle za tolik milionů? Dlaždičky jak ze 70.let. No to se pánové z NDR předvedli :-)))))))))))))))))) To je šílený. Já ani nevěděla, že se něco takového ještě vyrábí :-))))))))))))))))) Tak už s tím sakra něco udělejte ne?

  13. 4. 2022 at 22:45

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.