Prapodivné vztahy v obecním domě čp.96, aneb není to už šikana?

Bydlím v Bálkovické ulici a již dlouhou řádku dní nepotkávám své sousedy z obecního domu čp. 96. Někteří odešli na vždy, takový je život. Ale kde jsou ti mladší, jejich děti, kteří se o nemocné rodiče starali a celá léta v obecních bytech s rodiči bydleli? Raději jsem se neměla ptát, z toho zjištění přechází mráz! Vystěhovávání lidí na ulici a zastrašování důchodců!

Po dlouhých obstrukcích jsme získali od starosty některé zápisy ze zasedání rady obce. Z těchto zápisů vyplývá, že rada v uplynulých dvou letech nikdy neplánovala zásadní opravy, přestavbu nebo prodej obecního domu čp. 96.

Obecní dům čp. 96, který najdete v Bálkovické ulici je v současné době jediným domem ve vlastnictví obce určeným pouze k bydlení. Ilustrační foto najdete níže.

Co jsme se však v zápisech z rad dozvěděli, je, že obec vypovídá, resp. neobnovuje nájemní smlouvy dlouholetým obyvatelům domu. Tito lidé, dnes sami předdůchodového věku, kteří zde léta žili se svými rodiči, o které se do jejich odchodu z tohoto světa starali. Problém je, že původní nájemní smlouvy byly uzavírány před více jak dvaceti lety právě s jejich rodiči.

Této právní kličky nyní využívá starosta obce Kratzer, za podpory radních P. Mikoláše., J. Kremy, R. Navrátila, T. Jeníčka a odmítají nájemní smlouvy prodloužit.

Vůbec je nezajímá, do jak složité životní situace tím tyto Poříčáky dostávají!

Jaký k tomu mají důvod?

Proč v době největší pandemie Covidu na jaře roku 2021 a nyní v roce 2022, na pokraji ekonomické krize, vystěhovali již dva poříčské občany, téměř důchodového věku doslova na ulici?

Těžko si představit, že lidé před důchodem, celý život žijící v obecním bytě, mají jen tak v záloze jiné bydlení! Na vystěhování mají lhůtu dva měsíce! Dokážete si představit, že za dva měsíce najdete bydlení přiměřené vašim finančním možnostem?

Proč v těchto konkrétních případech neprodloužili nájemní smlouvy alespoň do doby, než budou dostavěné Klenoty, aby jim mohli nabídnout alternativu?

I když Klenoty asi nebudou alternativní možností, neboť nájemné v Klenotech bude mnohonásobně vyšší, než jaké platí nyní v domě se společným sociálním zařízením na chodbě.

Ale byty v čp. 96 k pronájmu stále jsou! Vždyť radní v prosinci roku 2021 vypsali záměr pronájmu bytu právě v č.p. 96. Ověřit můžete v archívu na úřední desce obce.

V zápisech z rady je patrné, že se tak dělo na konkrétní žádost paní, která nikdy dříve v Poříčí nebydlela a žádné vazby na Poříčí pravděpodobně nemá. Tedy asi nějaké kamarádské vazby na vedení radnice mít bude, jak jinak by věděla, že je v Poříčí „volný“ obecní byt?

Ale to přeci není důvod proč neprodloužit smlouvu dlouholetým obyvatelům Poříčí!

Ze zápisů z rady jsme zjistili, že radní některým „novějším“ obyvatelům domu čp. 96 nájemní smlouvy s ochotou prodlužují! Nemůžeme jmenovat, kvůli GDPR, ale věřte, jejich propojení s vedením obce tu je!

Co to je za podivné handlování s obecními byty v  čp.96? Co se dělo v čp. 96 ?

Starší lidé, navíc ve stresu ze ztráty bydlení, se budou těžko domáhat svých práv. A pravděpodobně se i bojí pomsty ze strany starosty Kratzera, protože vědí, že neobnovení nájemní smlouvy je vyvrcholením dlouhodobých sporů mezi novějšími a původními obyvateli čp. 96.

Žádná idylka soužití nájemníků, tak, jak ji známe z filmových komedií 80.let o Bartáčkových a Novákových to nebyla!

V roce 2020 nás všechny zastupitele, totiž dopisem s prosbou o pomoc oslovila dnes bohužel již nežijící a dříve dlouholetá nájemnice bytu v domě čp.96. Vzhledem k tomu, že paní Součková již nežije, dovoluji si její jméno i dopis zveřejnit zde celý a také ho najdete v příloze pod článkem. Ta už se pomsty starosty Kratzera opravdu bát nemusí. A jak jsem ji znala, určitě se nebála ani dříve.

Z dopisu to vypadá, jako by na obci jen došly klíče od vrat. Problém je bohužel daleko vážnější! Poodkrývá totiž z mého pohledu ŠIKANU, která mezi nájemníky a za významné podpory starosty Kratzera, v obecním domě pravděpodobně léta vládla!

V reakci na dopis paní Součkové jsem ihned požádala o klíče od vrat pro paní Součkovou. Nejdříve písemně emailem všem zastupitelům a následně osobně pak na nejbližším zastupitelstvu, to se totiž konalo za dva dny po obdržení dopisu. Poté, v sobotu, ten samý týden, se pak konala schůzka všech nájemníků se starostou v čp. 96.

Po této schůzce mě paní Součková navštívila doma, vždyť jsme bývaly sousedky z jedné ulice!

Vždy usměvavá paní byla smutná, že prý ji starosta před všemi přítomnými osočil, že ona dělá ostudu!

Čím??? Tím, že si dovolila napsat společný dopis všem zastupitelům, že našla ve svém věku odvahu a sílu a postavila se zlu????? ….Já ji za to obdivovala!

Říkám nyní, stejně jako jsem to tenkrát řekla paní Součkové:

„Vy, paní Součková ostudu neděláte, ostudu dělá starosta Kratzer!“

Uvědomila jsme si, že nechci, aby se vrátily staré pořádky! Nechci starostu, který se bojí názorů lidí a zakazuje mluvit na veřejných zasedáních zastupitelstva! Nechci, aby se lidi báli starostovy msty za to, že mají odlišný názor!

Chci, aby každý mohl svobodně a bez obav z persekucí vyjadřovat svůj názor!

Chci, aby vládla slušnost, ohleduplnost a pokora!

Chci, aby tu byl úřad pro lidi!

Autorka: Marta Prachařová

ČTI VÍCE…

 • Petra Odpovědět

  Musím přiznat, že jsem otřesena z této diskuze, a v házení špíny jeden na druhého a zajímalo by mě, kde je tedy pravda nebo je někde uprostřed? Asi v obci chybí správná komunikace, a je pak těžké se v takovýchto situacích jako občan orientovat. Má obec záznamy o jednání s nájemníky, kteří dle výše uvedených vyjádření porušili či porušovali nájemní smlouvy, chovali se nepatřičně k obecnímu majetku a k ostatním nájemníkům? Pokud ano, tak by bylo fajn informovat ostatní a nemusí se, zde rozvíjet tak nepříjemná diskuze. Já mám Poříčí moc ráda a jsem šťastná, že zde bydlím a ještě radši bych byla, kdyby jsme všichni měli k sobě blíž a uměli spolu v klidu vést diskuzi.

  16. 5. 2022 at 8:17
 • Klára Znorová Odpovědět

  Když to vidím, skupinu co není ani schopná veřejně vystupovat a své členy uvést v kontaktu, je mi naprosto jasné, že jde o partu lidí, co se za svůj názor stydí, a jen provokují. O nic jiného jim nejde. Blokuji příspěvky na FB – končím s vámi.

  14. 5. 2022 at 19:53
  • Marta Prachařova Odpovědět

   Dobrý den, jsem člověk, který nevládne fb a dávám přednost jednání face to face, tedy osobně. Děkuji skutečné p. Kláře, za možnost se osobně představit. Je mi líto, že díky našemu rozhovoru zjistila, že nemá v Poříčí dobré přátelé, neboť ti pod jejím jménem zde psali. V každém případě děkuji, že se ověřilo, že face to face je správná cesta !

   16. 5. 2022 at 8:04
 • Sidónie Turková Odpovědět

  Vy ste ta parta co byla s Navrátilem když rozkradl pozemky v radě ne? Že vám není stydno vylejzat ze svých děr. Bejt váma zalezu tak hluboko, že i kanaly pod Londýnem jsou pro vás mělký !

  14. 5. 2022 at 16:46
  • Marta Prachařova Odpovědět

   Dobrý den paní Turková, o pozemcích pro p.Navrátila nic nevím, ale máte- li konkrétní informace, rádi je zde zveřejníme, to určitě bude lidi zajímat.

   14. 5. 2022 at 16:56
 • Jan Jech Odpovědět

  Ty vole, parta budižkničemu co hledá jen špínu místo aby pomohla. Si ho vemte domu, nedáte s ním ani den.

  14. 5. 2022 at 15:42
  • Marta Prachařova Odpovědět

   Díky za názor, obdobně asi uvažoval i starosta.. Trocha empatie tam chybí!

   14. 5. 2022 at 16:49
 • Kačenka Odpovědět

  😂😂😂,tak to jsou kvalitní fake news, úplný psycho🙈🙈🙈,pravda a realita je trochu jinde👍

  14. 5. 2022 at 1:21
  • Marta Prachařova Odpovědět

   Dobry den, Kačenko,, buďte konkrétní, máte-li konkrétní informace a k tomu důkazy, podělte se, rádi je tu zveřejníme.

   14. 5. 2022 at 16:47
   • Anonym Odpovědět

    Paní Prachařová já na lidi kolem sebe žádné důkazy nesbíráme,jen v tomto domě žijí se svou rodinou 8 let a konečně zde žijí rodiny, které byt opravdu potřebují a využívají, né jak tomu bylo do posud,vámi zmiňovaní důchodci, kteří byt užívali jen o víkendu a to nejlépe v letních měsících nebo ještě lépe jsem jezdili jejich příbuzní na ,,chatu,, a to vše za pár stovek za nájem.A jestli opravdu chcete pomoci panu D,jak vy ve svém článku zmiňujete,tak mu zariďte ubytování v protialkoholní léčebně,tím mu pomůžete ze všeho nejvic👍Děkuji za váš článek,udělala jsem si o vás a vaší straně,za kterou vystupujete obrázek, dokážete věci pěkně překroutit a napsat jak se vám hodí.Jestli jste chtěla nějaké informace o domě,mohla jste se zeptat i mě, vždyť jsme sousedky z jedné ulice, potkáváme se docela často,ale moje informace by se vám zřejmě nehodily, že?? I přesto vše s pozdravem Kateřina Kulhavá

    15. 5. 2022 at 11:45
    • Marta Prachařova Odpovědět

     Až půjdete s pejskem okolo nás, určitě si můžeme promluvit. Děkuji za příspěvek, opět potvrzujete špatné vztahy i zdroje odkud pramení! Stále však způsob řešení problemu ze strany pronajímatele vnímám jako asociální!

     16. 5. 2022 at 8:16
 • Vlada Odpovědět

  Taky jsem slysel,ze panu D. velkoryse dal Kratzer dalsich 14 dni na vystehovani. Vrchnost,co o sobe pise jako o spasitelich,co BUDOU pecovat o nejpotrebnejsi – a tady to mate v praxi. To je sajrajt! Chudak pan D. To je jasny,ze o obecni dum by se asi obec mela starat, aby to ttam bylo k bydleni,ne? Co jsem slysel,tak to obec nechala zit svym vlastnim zivotem (vysr*li
  se na to). A ted se tu bude pani urednice certit.. nekoupila VY jste si taky nakonec nejakou tu parcelku od obce za „vyhodno“??

  13. 5. 2022 at 17:05
 • Marta Prachařová Odpovědět

  Ahoj Moniko,
  Děkuji Ti za názor!
  Bohužel jen potvrzuješ, že vztahy nájemníků nebyly dobré a že o nich na radnici léta máte přesné informace!
  Myslela jsme si, že původem sporů byly jen mezigenerační rozdíly, ale z tvého komentáře to vypadá, že původem sporů byl rozdíl v ceně nájmu, tedy obyčejná lidská závist!
  Zdůrazňuji, že cílem článku není z lidí dělat chudáky a na někoho házet špínu.
  Cílem je poukázat na konkrétní případ rozhodování starosty obce Kratzera, za podpory ostatních radních. Z mého pohledu na velmi asociální způsob uplatňování vrchnostenské moci!
  Řešit spory v obecním domě vystěhováním těch nejslabších lidí na ulici je dle mě sak*a špatné řešení!!!!
  Budu moc ráda, pokud tento příspěvek pomůže k tomu, že pan D., který se právě v těchto dnech musí vystěhovat na ulici, bude moci zůstat v obecním bytě! Samozřejmě to vše za předpokladu, že on sám bude ještě chtít a ostatní nájemnice a nájemníci mu za to, nadneseně řečeno, „nevyškrábou oči“.

  Ještě malá odbočka k mému kabátu. Já si na žádný obal, tedy kabát, chcete-li, moc nehraju.
  Pro mě jsou důležitější osobnostní vlastnosti a místo řečí se dívám na konkrétní výsledky a činy.
  Stále zastávám přístup vstřícného a tvůrčího přístupu, upřímnosti a věcnosti. Vždycky hájím slabší a vždycky se snažím najít koncepční a vyvážené řešení!

  Ale přeci jen jsem něco změnila, prezentuji svoje názory na dění v obci zde, na tomto veřejně přístupném webu, to jsem nikdy před tím nedělala.
  Snažím se, aby zde uváděné informace, byli i pro Vás snadno ověřitelné, abyste mi „jen“ nemuseli slepě věřit, ale mohli si udělat svůj vlastní názor! Jednak je to samozřejmě Vaše svobodné právo, ale chtěl bych Vás motivovat k tomu, abyste se nad tématy, které vybírám, sami zamysleli.
  Tenhle web je pro ty, kteří mají odvahu podívat se i na odvrácenou stranu mince!
  A za Vaše názory jsem ráda! Díky!
  Marta

  13. 5. 2022 at 7:24
 • Monika Chábová Odpovědět

  Říkala jsem si, že nebudu reagovat na ty Vaše trapné příspěvky, ale na tento musím, protože tohle je opravdu ubohé. Bydleli jsme v Balkovické 96 13 let. Byla to hrůza, byli jsme jako vetřelci. Všude bordel, smrad, nemluvím o zahradě, kde jsem si nemohla skoro ani pověsit prádlo, auta na zahradě, že se nedalo ani projít. Ty Marto vůbec nic nevíš, vyprávíš tragické osudy nájemníků, poté, co se tam nastěhovali „mladí“. Pro nenapíšeš, že tam platili nájem do 1000 Kč za měsíc? Že tam skoro nebydleli a jezdili jen na víkend? Nevíš nic a házíš špínu na ostatní a starostu. Je smutné, jak jsi převlékla kabát. Doufám, že jsou lidé v Poříčí rozumní a přeji vám všem ať dostanete alespoň 50 hlasů ve volbách. Hledat špínu, pomlouvat a překrucovat skutečnost vám jde, ale pracovat pro obec jsem vás nikdy neviděla.

  11. 5. 2022 at 20:05

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.