Rychtář

Zastupitelé chtěli projednat obnovení neomezené diskuse. Schůze skončila výhrůžkou starosty.

„Kdybychom žili před sto lety a já byl obecní rychtář, tak pana Stibůrka, paní Lopatkovou a pana Lacinu vytáhnu za límec před úřad a profackuju (…).“ I tak starosta Jan Kratzer na jednání zastupitelstva reagoval na žádost předsedkyně finančního výboru Marty Prachařové o obnovení volné diskuse na konci veřejných schůzí zastupitelů.

Starosta tak zamítnul možnost projednávání témat ohledně správy obce, která nejsou předem schválená na programech zasedání. Zařazení jednotlivých bodů, kterým se má zastupitelstvo věnovat, přitom schvaluje právě Kratzer. V reakci založili opoziční zastupitelé web Otevřené Poříčí, který má za cíl veřejně pokládat dotazy a připomínky od občanů zastupitelům, stejně jako upozorňovat na problémy obce, které se neobjevují v Poříčském zpravodaji. Všechny získané odpovědi budou zveřejněny.

„Nesouhlasím s tvrzením, že by se omezila diskuse. V souladu se zákonem i jednacím řádem se vždycky volně diskutuje o všech bodech zařazených na program zasedání. Na rozdíl od jiných měst a obcí diskusi nijak neomezujeme, a to ani množstvím vystoupení, ani délkou příspěvků,“ zdůvodňoval svůj postoj starosta. Již tímto výrokem zcela evidentně potvrzuje omezení při výběru témat programem.

Žádný zákon sice neukládá zastupitelstvu povinnost vést závěrečnou diskusi jako samostatný bod programu, až do roku 2019 ale v Poříčí fungovala: zastupitelé i veřejnost tak měli možnost snadno prodiskutovat témata, která občany zajímají, aniž by jejich schválení procházelo přes starostu.

„Teď se řeší žabomyší války, nesmysly. Jedeme kupředu,“ podotknul ředitel poříčské školy Radim Navrátil v rámci „diskuse o diskusi“. Podle Kratzera ke zrušení bodu došlo nejen z důvodu potřeby úspory času na schůzích, ale také kvůli případům, kdy měli zastupitelé údajně vyhrožovat jemu a jeho rodině. Konkrétní ale nebyl. Prachařová přitom starostu na přiloženém záznamu z jednání upozornila, že se výrokem o obecním rychtáři sám dopustil osobního útoku. Stibůrek kvůli tomu podal trestní oznámení.

Záznam zasedání si můžete poslechnout zde:

ČTI VÍCE...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.